فیلم شرینک


بسته بندی به محافظی اطلاق می شود که به کمک آن سلامت کالای بسته بندی شده پس از تولید تا مرحله مصرف حفظ می شود . بسته بندی افزون بر این حفاظت ، نقش دیگری نیز بر عهده دارد و آن شناساندن کالا به خریدار است. بسته بندی مانند پل ارتباطی میان خریدار و کالاست که به وسیله نمایش مناسب و جذاب کالا ، به آن شخصیت می دهد.
به پلاستیک‌هایی که بر پایه پروپیلن مخفف POP ساخته می‌شوند، نایلون یا فیلم شرینک می‌گویند و جزو مصرفی ترین بسته بندی ها برای صنایع مختلف می باشد.
صنایع بسته بندی وظیفه بزرگی را در ماندگاری، حفاظت، نگهداری، سهولت و حفظ دوام طی حمل و نقل و انتقال کلیه محصولات صنعتی و کشاورزی به عهده دارند.در ضمن بسته بندی مناسب و شکیل در بازاریابی و جلب رضایت مشتری نقش بسزایی ایفا می کند که این موضوع هم در بازار داخلی و هم در امر صادرات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در استاندارد بریتانیا واژه ی بسته بندی به عنوان هنر یا عملیات مورد استفاده در آماده سازی کالا برای حمل، نگهداری و یا تحویل کالا به مشتری تعریف شده است.بسته‌ بندی یک عملیات تجاری پیچیده ، پویا ، علمی ، هنری و بحث آفرین است که کارکرد های محافظت، نگهداری، حمل و نقل، اطلاع رسانی و فروش را شامل می‌شود.
از سوی دیگر بسته‌بندی به مثابه یک فرهنگ بومی، یا ملی و اقلیمی سیستمی است که از سویی موجبات ایجاد ارتباط بین تولید کننده و توزیع کننده را فراهم می ‌آورد و از سوی دیگر بین آن دو و مصرف کننده ارتباط منظم و قابل اطمینانی برقرار می ‌کند.پس از تولید هر محصول، جهت سالم رساندن آن به بازار مصرف و عرضه آن به مشتری به یک بسته بندی مناسب نیاز است. این مسئله برای تولیدکنندگان محصولات غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دلایل اهمیت بسته بندی مواد غذایی 1– تنوع محصولات غذایی: مواد غذایی طیف گسترده ای از اقلام خوراکی را شامل می شوند که از جمله آن ها می توان به لبنیات، آجیل و خشکبار، گوشت و مرغ، میوه و تره بار، و تنقلات مختلف مثل شکلات، شیرینی، چیپس، پفک و… اشاره کرد. تنوع و گوناگونی اقلام غذایی به معنی تنوع و گوناگونی در شرایط نگهداری آن هاست. این مسئله باعث می شود تا برای هر نوع ماده غذایی به بسته بندی منحصر به فرد و متناسب با آن نیاز داشته باشیم.

2- حساس بودن شرایط نگهداری: مواد خوراکی را معمولا نمی توان برای مدت طولانی نگهداری کرد، چرا که تاریخ مصرف محدودی داشته که بعد از گذشتن آن زمان دچار فساد می شوند. اما گاهی اوقات بسته بندی نامناسب باعث می شود که مواد غذایی حتی خیلی زودتر از آن چه که باید خراب شوند. بسته بندی نامناسب با عبور هوا و رطوبت به داخل محصول منجر به فساد پیش از موعد آن می شود. در نتیجه، بسته بندی مواد غذایی باید به گونه ای باشد که از زود فاسد شدن آن ها جلوگیری کرده و تا حد ممکن طول عمر و مدت زمان نگهداری را افزایش دهد. به عنوان مثال، نفوذ رطوبت به داخل زیتون و خیارشور موجب کپک زدگی آن ها می شود که در صورت درست وکیوم شدن می توان از این امر جلوگیری کرد

3- تاثیر مستقیم روی سلامت افراد: مواد غذایی به طور مستقیم با بسته بندی خود تماس دارند. بنابراین، اگر در تولید بسته بندی آن ها از مواد اولیه بهداشتی استفاده نشود، ماده غذایی به راحتی به انواع میکروب و باکتری آلوده خواهد شد. بدیهی است که سلامتی افراد جامعه در صورت مصرف غذاهای آلوده به خطر می افتد که نتیجه آن شیوع ویروس ها و امراض گوناگون در سطح جامعه خواهد بود.

سلفون شرینک

سلفون سلوفان (به انگلیسی: Cellophane) نوعی کاغذی است نازک و شفاف که از سلولز به دست می‌آید. این محصول نخستین بار در سال ۱۹۲۴ در ایالات متحده به صورت تجاری عرضه شد و توانست تحول عظیمی در صنعت بسته‌بندی ایجاد کند.
سلوفان به مرور زمان به سلفون تغییر کرد و امروزه با این نام شناخته میشود. ایده اولیه این محصول به سال ۱۹۰۸ در فرانسه برمی گردد. زمانی که جکوئیس برندربرگ در رستورانی نشسته بود و متوجه ریختن نوشیدنی شخصی بر روی میز و ناراحتی او شد، پس از این ماجرا او تصمیم گرفت تا محافظ یا پوششی درست کند که مانع جذب مایعات شود.وی به پشتوانه دانش و امکاناتی که از کارکردن در یک شرکت فرانسوی نساجی ( Blanchisserie et Teinturerie de Thaon ) داشت در ابتدا توانست با طراحی سیستمی و استفاده از الیاف ویسکوزی پودر ضد آب را روی پارچه اسپری کند، با این کار اولین فیلم ویسکوزی تولید شد.
این تلاش چندان رضایت بخش نبود چرا که این فیلم بسیار سفت بود و به راحتی از چارچه جدا میشد ،این شرکت طی ۱۰ سال تلاش توانست فیلمهای پلیمری که جکوئیس ایده آن را داده بود بهبود ببخشد ،آنها با افزودن گلیسیرین سعی کردند تا محصول خود را نرم تر کنند .سرانجام در سال ۱۹۱۲ جکوئیس توانست اولین ماشین ساخت فیلم های سلفونی را وارد خط تولید شرکت کند. سلوفان از ترکیب دو واژه سلولز و دیافین به معنی شفاف گرفته شده است.

لازم است بدانید سلفون‌ها در سه گروه سلفون متالایز، سلفون شفاف و سلفون صدفی تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها با توجه به کاربردشان با یکدیگر فرق دارند.

سلفون متالایز:برای بسته‌بندی مواد غذایی همچون چیپس و پفک که با برخورد با آفتاب فاسد می‌شوند، از سلفون متالایز استفاده می‌کنند.آلومینیوم موجود در سلفون متالایز باعث می‌شود در اثر برخورد با آفتاب، مواد داخل بسته فاسد نشوند.

سلفون شفاف:اما در بسته‌بندی‌ هایی همچون ماکارونی که حتی اگر در معرض نور خورشید هم قرار بگیرند، مشکلی پیش نخواهد آمد و فاسد نمی‌شوند، از سلفون شفاف استفاده می‌کنند. استفاده از سلفون شفاف باعث می‌شود محصول به خوبی دید شود و مشتری بتواند محصول راببیند، از طرفی، یکی از ویژگی‌های بارز سلفون شفاف، هزینه‌ی مناسب آن می‌باشد که برای عموم مردم به صرفه است.سلفون مخصوص دستگاه شرینک پک جزو این دسته می باشد.

سلفون صدفی: کاربرد سلفون صدفی هم برای آن دسته از مواد غذایی می‌باشد که برای سالم ماندن نیازمند سرما هستند و باید در سردخانه‌ها نگهداری شوند.

فیلم استرچ
منظور از فیلم بسته بندی پالت ، نایلونی ساخته شده از مواد پلی اتیلن است که برای محافظت از گرد و غبار و عوامل خارجی دور تا دور محصول کشیده می شود. این نایلون به علت خاصیت کشسانی اش، به طور معمول چاپ روی آن انجام نمی شود زیرا باعث دفرمه شدن تصویر چاپ شده می شود . فیلم استرچ یکی از پرمصرف ترین نایلون های بسته بندی در انواع صنایع و کارخانجات می باشد. به علت رد نشدن هوا از فیلم استرچ و حفظ تازگی و طراوات محصول این نوع از فیلم برای بسته بندی مواد غذایی مانند گوشت ،مرغ ،ماهی ،قارچ ،میوه ،سبزی و…. مناسب می باشد.
به علت بسته بندی مواد غذایی با فیلم استرچ و حفظ بهداشت و سلامت باید برای تهیه آن از مواد اولیه نو استفاده شود.

مزایایی فیلم استرچ: خاصیت کششی بسیار بالا، چسبندگی و شفافیت زیاد، جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و رطوب، ماندگاری زیاد کالا، کم شدن هزینه حمل و نقل و افزایش راندمان صنعت

فیلم استرچ به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از دستی و ماشینی
دستی : این نوع از بسته بندی به روش سنتی معروف است که باعث پایین آمدن راندمان و بالا رفتن هزینه ها به علت نیروی انسانی می شود.
ماشینی: بسته بندی محصولات با رول ماشینی باعث بازده گسترده و اقتصادی می شود. این نوع از بسته بندی استرچ تماما توسط دستگاه استرچ پالت انجام می شود و هیچ نیروی انسانی در آن دخالت ندارد.

سلفون شرینک

فیلم شرینک

به پلاستیک‌هایی که بر پایه پروپیلن مخفف POPساخته می‌شوند، نایلون یا فیلم شرینک می‌گویند. این مواد پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سرد، شکل می‌گیرند. فیلم‌ شرینک به خاطر اینکه در دمای محیط در حالت شیشه‌ای قرار دارند، رفتاری شکننده و مستحکم از خود نشان می‌دهند. آنها در دمای ذوب بالاتری نسبت به نایلون و نایلکس ساخته شده اند و استحکام بالاتری دارند.

از قدیم سلفون برای بسته‌بندی مواد غذایی، دارویی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفته و جایگاه ویژه‌ای را برای خود حفظ کرده است. برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا سلفون به صورت تجاری تولید و عرضه شد و موجب ایجاد تحول عظیمی در صنعت بسته بندی شد. در امریکا به هر نوع پلاستیک شفافی که حتی از سلولز هم درست نشود سلفون می گویند. در واقع سلفون‌ها به دلیل اینکه از لحاظ بهداشتی اهمیت بسیاری دارند، غالبا برای بسته‌بندی دارو و بسته بندی غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
یکی از مصرفی ترین نوع های پلاستیک برای بسته بندی های صنعتی و پخش عمده فیلم شرینک حرارتی است. فیلم شرینک با قرار گرفتن در حرارت به دور محصول مورد نظر جمع شده و باعث سهولت در حمل و نقل و مواردی بهداشتی می شود. یکی از بهترین مثال های مفهومی برای شرینک می توان به بسته بندی های 6 تایی نوشابه ، دلستر ، آب معدنی و دیگر مایعات اشاره کرد. هیچ محدودیتی در رنگ پایه برای تولید فیلم شرینک وجود ندارید و می توان به جای نایلون شیرینگ شفاف از نمونه های پایه رنگی استفاده کرد که همراه با چاپ یک ظاهر بسیار جذاب به خود خواهد گرفت. برای خلق ظاهر جذاب و شیک برای بسته بندی محصولات شرینک شده خود می توانید از پایه رنگی همراه با چاپ استفاده کنید ، که باعث افزایش راندمان فروش و تبلیغات محصول نهایی می شود، زیرا ظاهری جذاب تاثیر مستقیم در فروش محصول در فروشگاه های مواد غذایی دارد.

ویژگی‌های فیلم شرینک

1-شفافیت بسیار مناسب بسته‌بندی‌های سلفون: در فرآیند تولید فیلم شرینک بعد ‌از آنکه مواد در کسودر و ماردون به شکل خمیری و مذاب در می‌آیند، پس از خروج از قالب،به‌ کمک آب، افت حرارتی بالایی پیدا می‌کنند. این تغییر دمای بسیار سریع باعث می‌شود که کیسه‌های سلفونی تولیدی دارای شفافیت و درخشندگی بالایی باشند. ازاین ‌رو بسیاری از شرکت‌های تولیدی به‌منظور بسته‌بندی محصولات خود از سلفوناستفاده می‌کنند چراکه باعث درخشش اجناس می‌شود.

2-دوخت پذیری بسیار مقاوم:در صنایع بسته‌بندی نیاز می‌باشد پس آن‌که محصول مورد نظر بسته شد، هوای موجود در آن به‌صورت کامل تخلیه گردد. در این نوع بسته‌بندی، به دلیل اینکه در کیسه خلأ ایجاد می‌شود معمولاً کیسه‌های از قسمت دوخت دچار آسیب می‌شود. اما سلفون به دلیل دوخت پذیری مقاوم خود قادر است در برابر فشار ناشی از مکش هوا به‌خوبی مقاومت کند. از طرفی دستگاه‌ های بسته بندی مدرن قادراند متناسب با نیاز مشتری، محصول را در انواع تک دوخت، دو دوخت و دوخت پهن عرضه نمایید.

3-مقاومت در برابر حرارت‌های بالا:در صنایع بسته‌بندی، حرارت محیط بالا می‌باشد و نیاز به استفاده از جنس مقاوم در برابر حرارت‌های بالا می‌باشد. نایلون مقاومت حرارتی بالایی دارد، ازاین‌ رو صنایعی که در محیط‌ های با دمایی بسیار بالا نیاز به بسته‌بندی دارند، نایلون یا فیلم شرینک می‌تواند انتخاب اول این تولیدکنندگان باشد.
4-قیمت بسیار مناسب بسته‌بندی : امروزه قیمت تمام‌شده هر محصول نقش به سزایی در عرضه کالا به دست مشتریان دارد .اگر نتوانیم کالای موردنظر خود را درست ارزیابی کنیم، هزینه‌های سربار باعث گران شدن و عدم رقابت با تولیدکنندگان می‌گردد. نایلون شرینک نسبت به محصولات بسته‌بندی دیگر قیمت بسیار مناسبی دارد. به‌طوری ‌که بسیاری از تولیدکنندگان توانسته‌اند قیمت نهایی کالای خود را کاهش و حجم مشتریان خود را افزایش دهند.

کاربرد فیلم شرینک

هنر: محصولات هنری و لوازم التحریر را غالبا در کیسه های نایلونی شفاف و محکمی از سلفون قرار می دهند.

بسته بندی محصولات دخانی: نوعی نایلون های خاص که شفاف و نازک اند برای بسته بندی محصولات دخانی استفاده می شود. این نوع محصولات توسط دستگاه شیرینک پک بسته بندی می شوند.

بسته بندی کادویی و تبلیغاتی: چون سلفون ها شفافند و در رنگ های متنوعی یافت می شوند برای بسته بندی کادویی و تبلیغاتی بسیار مناسب اند.

جلوگیری از نفوذ گرد و غبار:برای بسته بندی کاورهای CD و DVD ها ازاین نوع پلاستیک استفاده میشود چون از نشستن ذرات گرد و غبار روی محصول جلوگیری می کند.

کلام نهایی:
همانطور که گفته شد به پلاستیک‌هایی که بر پایه پروپیلن مخفف POPساخته می‌شوند، نایلون یا فیلم شرینک می‌گویندو جزو مصرفی ترین بسته بندی ها برای صنایع مختلف می باشد.صنایع بسته بندی وظیفه بزرگی را در ماندگاری، حفاظت، نگهداری و حفظ دوام طی حمل و نقل و انتقال کلیه محصولات صنعتی و کشاورزی به عهده دارند.لذا در این مقاله با سلفون، فیلم استرچ و فیلم شرینک آشنا شدیم. ویژگی ها و کاربرد بسته بندی محصولات با فیلم شرینک را نیز بررسی کردیم. در نهایت گفتیم سلفون‌ها به دلیل اینکه از لحاظ بهداشتی مورد تایید هستند برای بسته‌بندی دارو و بسته بندی غذا فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع بسته بندی گواتر کنترل با یک عمر تجربه ،بهترین مشاوره شما برای خرید دستگاه استرچ پالت و دستگاه شرینک پک می باشد. ما تکنولوژی روز دنیا را به ارمغان آورده ایم.

پیشنهاد ما به شما

دستگاه بسته بندی ادویه ‌جات

دستگاه بسته بندی ادویه ‌جات

بسته بندی ادویه جات در شکل ها و جنس های مختلفی انجام می شود اما …